همایش ها, کارگاه ها و دوره های آموزشی برگزار شده

گزارش همايش فرصتهاي تجاري ايران و آفريقا

 در تاريخ بيست ونهم مرداد ماه سال جاري همايش فرصت هاي تجاري ايران و آفريقا برگزار گرديد و آقاي مهندس سيد مرتضي سيف زاده  مديريت اجراي آن را بعهده داشت ،‌ علاوه بر استاندار محترم رئيس سازمان بازرگاني تعدادي از سفراي كشورهاي آفريقايي در ايران و سفير محترم ايران در نيجريه سخنراني كرده و در خاتم يك پانل كاربردي تشكيل گرديد اين مصاحبه پس از همايش مذكور با اقاي مهندس سيف زاده رئيس محترم هيئت مديره انجمن مهندسان مشاور استان فارس صورت گرفته است.

 سؤال : ممكن است در رابطه با پيشينه هايش فرصت هاي تجاري ايران و آفريقا توضيحاتي بفرماييد ؟
جواب : پيرو مصوبه هيئت محترم دولت مبني بر اينكه استان فارس بعنوان استان معين كشورهاي آفريقايي تعيين گرديد . اقدامات گسترده اي در بخش هاي مختلف دولتي و خصوصي شروع شد تا اين مهم با برنامه ريزي به پيش رود. استاندار محترم نقش تعيين كننده حمايتي خود را از حركتها و برنامه هاي بخش خصوصي اعلام نمود و در بخش خصوصي نيز حركتهاي مهمي آغازگشت. اتاق بازرگاني و صنايع و معادن شيراز با ايجاد كميسيون آفريقا برنامه ريزي و تعيين اهداف ،‌ نقش خود را نمايان ساخت.
با برنامه ريزي كه انجام شد براي بررسي ارتباط تجاري با قاره آفريقا – چهار دروازه در مشرق ( كنيا ، تانزانيا و زنگبار، اوگاندا ) ،‌ جنوب ( آفريقاي جنوبي ) ،‌ مغرب ( گامبيا ، سنگال  و نيجريه ) ،‌ شمال ( تونس ، مراكش و الجزاير ) تعريف شد و مقرر شد ارتباط تجاري با اعزام هيئت هايي به اين كشورها صورت گيرد . ارائه نتايج بازديد به بخش خصوصي و جامعه اقتصادي در چنين همايش هايي كه ملاحظه ميفرماييد صورت خواهد كرد. در اين همايش بحث ارتباط تجاري با شرق آفريقا بيان خواهد شد.
جواب : بازديدهاي ما از كشورهاي شرق و جنوب آفريقا ،‌ نشان از برنامه هاي مختلف عمراني در آن كشورها دارد. برنامه هاي زير بعنوان نمونه در اكثر كشورهاي مشترك است.
1- جاده سازي ، ايجاد و گسترش شبكه راه و راه آهن ،‌ خطوط كشتيراني و خطوط هوايي
2- ساختمان و مسكن سازي در حد انبوه ، انواع ساختمانهاي تجاري ،‌ فروشگاهها ،‌پاساژها ،‌ اداري ،‌ مراكر ورزشي،  فرهنگي و ورزشي ،‌ مراكز توريستي ،‌ هتل ها و غيره .
3- ايجاد منطقه آزاد – منطقه ويژه اقتصادي
4- سد سازي ، ايجاد مراكز توليد نيروي برق، توزيع برق،‌ سيستم هاي آب و خاك
5- بهره ور كردن كشاورزي ،‌ امور باغداري ،‌ ارتقاء كيفيت محصولات كشاورزي و باغداري و استفاده از ماشين آلات كشاورزي و مكانيزه كردن كشاورزي
6- ايجاد و گسترش شبكه هاي مخابراتي ،‌ كامپيوترو اينترنت و ....
7- ايجاد و گسترش مراكز حمل و نقل زميني ، هوايي و دريايي
8- ايجاد واحدي توليدي صنعتي و يا گسترش كارخانجات موجود
9- فعاليت در زمينه انرژي  ( نفت – گاز – پتروشيمي )
10- فعاليت بسيار گسترده و جدي در زمينه توريسم – گردشگري – اكوتوريسم
11- برنامه هاي جذب سرمايه گذاري خارجي
12- برنامه هاي استراتژيك توسعه پنج ساله
13- فعاليتهاي شيلات و آبزيان و فرآوري محصولات دريايي
و ........
همانطور كه ملاحظه ميفرماييد نقش شركتهاي مهندسين مشاور در اين پروژه ها بسيار برجسته است و با هماهنگي با شركتهاي خدمات مهندسي  امكان طراحي و اجرايي پروژه ها در آن كشورها فراهم است.

سؤال : نكات مهم و جالب و برجسته اي كه در اين مسافرت ها با آنها برخورد داشته ايد چه بود؟
جواب : شايد بتوان گفت مهمترين موضوع آن اين بود كه متوجه شديم از صدها سال پيش مردم جنوب ايران بخصوص از استان فارس با كشتي از بنادر عباس و بوشهر به سوي شرق آفريقا حركت كردند و در بندر مومباسا ( كشور كنيا ) و دارالسلام و زنگبار ( تانزانيا ) و اطراف آن منطقه اقامت كردند.
هم اكنون در نزديكي بندر مومباسا شهري بنام شيراز وجود دارد و در زنگبار آثار مختلفي از جمله نماد آرامگاه حافظ ، حمام ايراني با نقش اشعار حافظ ديده ميشود. كلماتي مانند كاكو ( برادر ) در زنگبار رواج دارد و خانواده ها اغلب اعلام مي نمودند كه اجداد آنها از اهالي استان فارس بوده است.
در اين كشورها علاقمندي زيادي براي كار با ايرانيها به چشم مي خورد.
نكته مهم ديگر عزم ملي براي رشد و ترقي در اين كشورها بود كه اغلب رشد 5/5 درصدي را تجربه ميكردند.
مشكل مهم و اساسي كه ديده مي شود كمبود برق بود كه در شبها اغلب خيابانها يا تاريك و يا با نور كم روشن بود. بازرگانان و صنعتگران بخش خصوصي ،‌ مديران عالي رتبه دولتي همه علاقمندي خود و كشور را براي پيشرفت و ترقي و همكاري با ايران اعلام ميداشتند.

سؤال : از ساير نقاط آفريقا نيز اگر اطلاعاتي داريد ارائه فرماييد ؟
جواب : در بهمن ماه 86 مسافرتي به كشور آفريقاي جنوبي داشتيم كه در نوع خود بي نظير بود-
اين كشور با 12000 دلار درآمد سرانه در زمينه هاي بسيار زيادي پيشرفت هاي خوبي داشته است .در قسمتهاي مختلف ( اتاقهاي بازرگاني ژهانسبورگ و كيپ تاون ) و بازديدهاي گوناگون از پروژه هاي ساختماني علاقمندي اين كشور براي همكاري با ايران بخوبي هويدا بود. بزودي همايش
در اين رابطه نيز برگزار خواهد شد. همچنين قرار است امسال با ياري پروردگار ،‌ از غرب آقريقا ( كشورهاي گامبيا ، سنگال و نيجريه ) و شمال آفريقا ( تونس ، مراكش و الجزاير ) بازديدهايي بعمل آمد و در همايش خاص نتايج  مسافرت به اطلاع علاقمندان برسد.

سؤال : در خاتم آيا پيام خاصي براي همكاران مشاور داريد ؟
جواب : آنچه از آفريقا شنيده ايم را فراموش كنيد و خودتان با اين هيئت هاي تجاري – مهندسي كه صندوق توسعه صادرات آن را هدايت مي كند به كشورهاي  مورد  علاقه مسافرت و از نزديك با همتاهاي خود صحبت كنيد. بدون شك بسترهاي بسيار زيادي براي همكاري وجود دارد و ميتوان آنها را پيدا كرد اينجانب با تلاشهايي كه با همكاران داشته ام  توانمندي ايشان را  براي  حضور در كشورهاي آفريقا و رقابت با ساير كشورها شهادت مي دهم ،‌ بنابراين به دوستان توصيه مي كنم كه با همت بلند ،‌ ذهنيت كارآفريني ،‌ روحيه ماجراجويي و تعاون بين المللي قدم به پيش گذاريد و وارد يك عرصه بزرگ شويد . فردا خيلي دير است چون كشورهاي ديگر بشدت مشغول تحكيم مواضع خود و حضور دراز مدت در اين كشورها هستند .
فراموش نكنيم كه :
همت بلند دار كه مردان روزگار                        از همت بلند به جايي رسيده اند