همایش ها, کارگاه ها و دوره های آموزشی برگزار شده

گزارش برگزاری همایش کارآفرینی از ایده تا ایجاد

همایش کارآفرینی از ایده تا ایجاد در تاریخ 21 آبان ماه 1393 از ساعت 16- 20:30 در تالار فجر برگزار گردید.
این همایش در راستای هم اندیشی دانشگاه و بخش خصوصی در زمینه کارآفرینی و اشتغال توسط انجمن مهندسان مشاور فارس ، انجمن دانش آموختگان دانشگاه شیراز ، کارخانه داروسازی شیراز سرم  و با حمایت بانک کشاورزی، استانداری، شرکت داروسازی شیراز سرم و شرکت فراسان ترتیب یافت.

در این همایش بیش از300  نفر از ارگانهای مختلفی چون استانداری، بیمارستانها، کمیته امداد، خانه صنعت و معدن ، اساتید و دانشجویان دانشگاه شیراز، سازمان آب و فاضلاب ،سازمان  تامین اجتماعی ، اقتصاد و دارایی، لاستیک دنا، شهرداری صدرا، انجمن داروسازان، سیمان فارس، جهاد کشاورزی ، اداره کل منابع طبیعی، جمعی از شرکتهای تولیدی، بانک کشاورزی، انجمن دانش آموختگان دانشگاه شیراز ، انجمن مهندسان مشاور فارس ، شرکت شیراز سرم و شرکت فراسان حضور یافتند.
دکتر سیدعلی اکبر صفوی، قائم مقام رئیس دانشگاه شیراز در این همایش اشتغال را یکی از چالش‌های کشور عنوان و خاطر نشان کرد: کاهش سرمایه‌گذاری‌ها بسیاری از فرزندان این مرز و بوم را فاقد شغل کرده و انتخاب ادامه تحصیل به عنوان بدل اشتغال از سوی آ‌ن‌ها این چالش  راعمیق تر کرده است و هزینه ایجاد و یافتن شغل را بالا‌تر برده است.
وی از اختصاص زمین برای انجمن کارآفرینی از سوی دانشگاه خبر داد و افزود: امروزه هدف دانشگاه ، کار‌آفرینی و خلاقیت در عرصه اشتغال است و در این راستا 3 اتاق فکر اساتید،کارکنان و دانشجویان در دانشگاه شیراز تاسیس شده و برای ارتباط بیشتر ،انجمن دانش آموختگان دانشگاه شيراز ،می‌تواند نماینده‌ای از طرف خود در کنار تشکل ها و اصناف دانشجویی در این اتاق فکر داشته باشد.
معاون برنامه ریزی و توسعه دانشگاه شیراز اظهار داشت : برای افزایش بیشتر مسئولیت‌پذیری و بروز خلاقیت در بین دانشجویان، سپردن بخش بزرگتری از کارهای دانشگاه به بخش‌‌‌های دانشجویی با رقم‌های حقوقی مناسبتر در دستور کار دانشگاه قرار دارد.
وی افزود: برای حضور فعال‌تر دانشجویان در شهر در ابعاد ترافیکی، فرهنگسراها و غیره ، دانشگاه بستری را فراهم می‌کند تا شاهد بروز جنبه‌های کارآفرینی و خلاقیت بیشتر از طرف دانشجویان باشیم.
مهندس عبدالحسین حق‌بین، نائب رئیس هیئت مدیره انجمن مهندسان مشاور استان فارس نیز در این همایش گفت: انجمن مشاوران فارس هشتاد شرکت عضو دارد و این شرکت‌های مشاور در زمینه‌های عمرانی، شهرسازی، راه، آب ‌و ‌فاضلاب، محیط زیست، کشاورزی و غیره در امر تامین اشتغال و کار‌آفرینی پیشگام شده اند.
وی افزود: نخسین خواسته ما مشاوران از مسئولان، تشکیل اتاق فکر کار‌آفرینی برای برون رفت از مشکلات ناشی از اشتغال است که این انجمن آمادگی لازم را برای دبیری اتاق فکر اعلام کرده است.
نائب رئیس هیئت مدیره انجمن مشاوران فارس با ابراز خشنودی از احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، خاطرنشان کرد: امید است احیای این سازمان مژده‌‌ای برای حل مشکلات اشتغال با تشریک مساعی شرکت‌های خصوصی باشد؛ چرا که دولت به تنهایی نمی‌تواند این مشکل را حل کند.
خانم مهندس مینو نعمت اللهی هم به نمایندگی از دانش آموختگان دانشکده مهندسی در همایش "کارآفرینی، از ایده تا ایجاد" گفت : با توجه به اینکه بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه شیراز در پست های مدیریتی مشغول بکار هستند؛ برگزاری گردهمایی با حضور آنها می تواند گام موثری برای تعامل دانشگاه و صنعت باشد.
وی افزود : با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته مراسم پنجاهمین سال تاسیس دانشکده مهندسی 9 تا 11 اردی بهشت ماه سال آینده در دانشگاه شیراز برگزار می شود.
مهندس عبدالحمید راهدار ، مدرس دانشگاه و مدیرعامل شرکت پژوهش گستر با موضوع "اصول و مبانی کارآفرینی" ؛ دکتر محمد حسن موقعی ، طراح و موسس کارخانه داروسازی درباره ی "شیراز سرم ، از ایده تا ایجاد " و دکتر جلیسی درخصوص " کارآفرینی با استفاده از تکنولوژی نوین" در این همایش به بیان دیدگاه های خود پرداختند.
پرسش و پاسخ با کارآفرینان موفق و ثبت ایده ها به نام صاحبان ایده ، پایان بخش همایش "کارآفرینی، از ایده تا ایجاد" بود.
 گفتنی است در حاشیه این همایش نمایشگاهی با حضور چند شرکت برتر در عرصه کارآفرینی برپا شد و مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت . در پایان از سخنرانان تقدیر و تشکر گردید .
 

\