همایش ها, کارگاه ها و دوره های آموزشی برگزار شده

نشستي درباره همایش لزوم مقررات زیست محیطی در اجرای پروژه های عمرانی

اين نشست همزمان با مراسم افطار و به ميزباني انجمن مهندسان مشاور استان فارس در تاريخ 17/5/90 و در محل هتل پارس برگزار گرديد.

 

     در اين مراسم که با حضور هيئت مديره انجمن و آقايان مهندسان راهنما ، گلکاري ، قرص ريز ، ولدان ، دهقان و آقايان دکتر فراتي و دکتر کريمي درباره همايش لزوم مقررات زيست محيطي در اجراي پروژه هاي عمراني صحبتهايي انجام شد.

 

     همايش فوق در نيمه دوم مهرماه توسط انجمن مهندسان مشاور ، معاونت عمراني شهرداري شيراز ، سازمان مسکن و شهرسازي و سازمان نظام مهندسي ساختمان استان فارس برگزار مي گردد.هر يک از آقايان در رابطه با مشکلات زيست محيطي مسائلي را مطرح نمودند به طور مثال آقاي مهندس جواهري از مشکلات ساخت آپارتمانها صحبت کردند و معتقد بودند که روند ساخت آپارتمانها باعث ايجاد ترافيک شده است.

     آقاي مهندس راهنما از اينکه چرا در کشور ما مانند ديگر کشورها مثلاً آمريکا بايد مشاوران را ملزم به ارائه گزارش زيست محيطي کرد. از 20 سال پيش آيين نامه اي ايجاد شد که مشاوران جز توجيه فني و اقتصادي يک گزارش زيست محيطي هم ارائه دهند اما متاسفانه هنوز به مرحله عمل تبديل نشده و اين معضل بزرگي است که قانونها به مرحله اجرا در نمي آيد و بايد تلاشمان را براي عملي شدن اينگونه آيين نامه ها انجام دهيم.

 

     آقاي مهندس گلکاري معتقد بودند که تمام اشکالات موجود ناشي از رعايت نکردن قوانين است و هر زمان توانستيم مخاطب را تکان دهيم آن موقع کار مثبتي انجام داده ايم.

     آقاي مهندس حق بين اعتقاد داشتند که بايد بتوانيم لزوم رعايت قوانين زيست محيطي را ايجاد کنيم.

     آقاي دکتر کريمي گفتند در کشورهاي خارجي هر ساختمان که ساخته مي شود 2 اثر آن ارزيابي مي شود يک اثرات کوتاه مدت و ديگري بلند مدت مانند اثرات زيست محيطي . دو مورد وجود دارد يک بحث مديريت ايمني مانند مسائل ايمني و خطرات موجود و روش برخورد و جلوگيري و اثرات آن و ديگري تاثيرات محيط زيستي در زمان ساخت مانند نحوه خاک برداري ، مسئله تخليه آهن آلات ، پس مانده ها و .... بايد اين موارد به شهرداري ارائه شود تا اگر مورد قبول واقع شد بتوان ساخت يک ساختمان را انجام داد.

     آقاي دکتر فراتي گله مند بودند از اينکه براي ساخت يک ساختمان دهها خانه را خراب کردند و به صورت پنهان در عرصه زمين مردم براي ساخت و ساز اقدام کردند .که اين نشاني از بي قانوني است.

     آقاي مهندس راهدار نگران و گله مند بودند از اينکه به جايي رسيديم که به اداره محيط زيست گفته مي شود در مورد ساخت و ساز چشمتان را ببنديد و متاسفانه خانه از پاي بست خراب است.

     حاصل اين جلسه ارائه سخنراني در موارد و بحث هاي  مفيد و مثمر ثمر آقاي مهندس قرص ريز و مهندس گلکاري و آقاي دکتر کريمي و..... در همايش مذکور ميباشد.