همایش ها, کارگاه ها و دوره های آموزشی برگزار شده

همایش کاربرد نانو در مهندسی عمران

بحث نانوتکنولوژي در حال حاضر در زمينه هاي مختلف بسيار رواج دارد . خوشبختانه اين موضوع در کشورمان مورد توجه خاص قرار گرفته و متخصصان در رشته هاي گوناگون موفق شده اند کاربردهاي بسيار مهمي براي آن عرضه کنند يکي از مهمترين کاربرد نانو تکنو لوژي در صنعت ساختمان است .

انجمن مهندسان مشاور فارس يکي از مهمترين همايش هاي خود را در تاريخ 8/3/90 با همکاري سازمان مسکن و شهر سازي ، سازمان نظام مهندسي ساختمان و شرکت حاسب کرجي برگزار نمود . سخنرانان اين سمينار جناب آقاي دکتر بحرالعلوم استاد محترم بخش مهندسي مواد دانشکده مهندسي دانشگاه شيراز  ، خانم مهندس سلطاني کارشناس ارشد مهندسي مواد  استاد محترم دانشگاه آزاد مرودشت و جناب آقاي دکتر هاشمي عضو محترم هيئت علمي پژوهشگاه پليمر ايران.  

در ابتداي برنامه چهار برگزارکننده به معرفي پرداختند آقاي مهندس دهقان مديريت محترم آموزش سازمان مسکن و شهرسازي ، آقاي دکتر معمار ضياء نايب رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان ، آقاي مهندس حق بين مديريت محترم آموزش انجمن مهندسان مشاور فارس و آقاي مهندس شافعي مديرعامل محترم شرکت حاسب کرجي .

 

با توجه به تحول عجيبي که در استفاده از فناوري نانو در موارد مختلف زندگي در دنيا حاصل شده است ، آشنايي با نانو تکنولوژي و استفاده از آن در کاربردهاي مختلف ضروري بنظر ميرسد . اين دانش در مقياس بسيار کوچک که به آن نانو مي گويند وارد ميشود .

 

يک ميليارديم متر است ( 9- 10 متر ) که نزديک به ابعاد ملکول ها و اتم ميشود . با استفاده از اين فن دانشمندان علوم فيزيک – الکترونيک و رشته هاي مهندسي موفق شده اند تا وارد دنياي مولکولها شده و با آرايش دادن آنها خواص بسيار مهمي را در آنها ايجاد کنند . بعنوان مثال با افزودن مواد نانو به بتن امکان افزايش خواص آن را خواهيم داشت . رنگهاي خاص نانو نيز در زمينه هاي افزايش به عمر محصولات آهني مانند تيرآهن اثر مهمي دارد .

 

همچنين رنگهاي خاص نانو مي تواند در ايزولاسيون و جلوگيري از نفوذ آب و رطوبت در استخرها ، روف گاردن ، زيرزمين ، دستشويي و توالت ها نقش مهمي ايفا کند . در زمينه پنجره ها نيز استفاده از نانو مي تواند بسيار مفيد واقع شود .بعنوان مثال شيشه صد لکه ها ، قطرات باران  ، ضد روغن و .... مي تواند در زمينه سرويس و نگهداري و تميز کردن شيشه هاي ساختمانها و برجها کمک خوب باشد . همچنين شيشه ها و پنجره هاي هوشمند مي توانند تحولي بزرگ در زمينه صرفه جويي انرژي و آسايش ايجاد کنند . بعنوان مثال ميتوان ميزان ورود نور به داخل ساختمان کنترل کرد و علاوه بر تنظيم ميزان روشنايي ، امکان تطبيق وضعيت گرما و انرژي لازم و تنظيم درجه حرارت و در نتيجه صرفه جويي انرژي را خواهيم داشت . در زمينه افزايش عمر آسفالت نيز پيشرفت هاي مهمي صورت پذيرفته است .

 

ضمناً لوح فشرده اين سمينار در دفتر انجمن به طور کامل موجود ميباشد که در صورت تمايل مي توان از دفتر انجمن دريافت کرد.

 

 

براي مشاهده برنامه همايش اينجا را كليك كنيد