همایش ها, کارگاه ها و دوره های آموزشی برگزار شده

گزارش سمینار "جایگاه مهندسان مشاور در توسعه استان فارس"

جلسه " جایگاه مهندسان مشاور در توسعه استان فارس و بررسی مشکلات ایشان " با حضور آقایان مهندس میرزایی مدیرکل محترم دفتر فنی استانداری فارس و مهندس جوانمردی ریاست محترم گروه مشاوران و پیمانکاران در سالن اجتماعات خیام سازمان نظام مهندسی استان فارس برگزار گردید. 

 

 

در این جلسه پس از ارائه نقطه نظرات انجمن مهندسان مشاور استان فارس توسطآقای مهندس سیف زاده رئیس هیئت مدیره انجمن ، نرم افزار جدیدی که به منظور تهیه صورت وضعیت و متره اجرای عملیات تهیه شده بود توسط آقای مهندس حسینی به حاضرین معرفی شد و پس از سخنرانی آقای مهندس راهنما نماینده سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس در تبیین جایگاه مهندسین مشاور در توسعه کشور ، مشکلات و موانع مربوط به مشاوران توسط سه مشاور عضو بشرح زیر مطرح گردید :

 

 


1-    تعدادی از دستگاه های اجرایی در انتخاب مشاور تشریفات مناقصه را بر انتخاب مشاور از طریق بررسی توانمندیها و تخصص و سوابق ترجیح میدهند که لطمه زیادی به اصل موضوع مشاورت وارد میسازد .

 

2-    بعضی از دستگاههای  اجرایی ملاک انتخاب مشاور را بر حداقل قیمت خدمات مشاوره ای قرار داده اند که عملاً مشاور انتخاب شده از لحاظ مادی قادر به پاسخگویی به نیاز پروژه نیست و در آینده با مشکل روبرو خواهد شد .

 


3-    استفاده از مشاوران بومی که سالها است توسط انجمن مطرح شده و مورد تأیید مدیران عالی استان میباشد متأسفانه در بعضی از دستگاهها مورد توجه قرار نمیگیرد و این موضوع لطمه بزرگی به پتانسیل نیروهای فنی استان خواهد زد .
4-    رتبه بندی که از طریق سایت معاونت محترم برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری ( سایت  ساجات ) صورت میگیرد یکی از مهمترین معضلات مطرح شده بود که موارد زیر را شامل میشد :
الف – زمان بررسی مدارک بسیار طولانی میباشد و ماهها متقاضی باید در انتظار بماند .
ب – بسیاری از مشاوران دارای رتبه بندی جهت تمدید نیز با مشکل طولانی شدن بررسی مواجه شده و عملاً بسیاری از پروژه ها را از دست داده اند .
ج – در قسمت پاسخگویی به سوالات عکس العمل به سوالات مطرح شده بسیار کند و زمان بر است .
در خاتم جلسه آقایان مهندسین میرزایی و جوانمردی در رابطه با مشکلات مطرح شده توضیحاتی ارائه نمودند و قرار شد در آینده در هر فصل بطور ادواری جلسه مذکور تشکیل گردد تا درجهت ارتقاء کمی و کیفی مشاوران و در زمینه توسعه پایدار استان اقدامات لازم صورت گیرد .