صورتجلسه هیات مدیره مورخ 18 تیر 1392

جلسه هیئت مدیره انجمن مهندسان مشاور در تاریخ 18/4/92 با حضور آقایان مهندسان سیف زاده ، راهدار ، حق بین ، فرکاریان ، فرجود ، ابراهیمی و خانم مهندس بایرام پور برگزار گردید .

صورتجلسه به شرح زیر میباشد :
1-    آقای مهندس حق بین درباره رئوس کلیه مقالاتی که در نشریه انجمن چاپ خواهد شد توضیحاتی دادند و به تمرکز بر احیاء سازمان برنامه و بودجه ، احیاء گروه های تخصصی انجمن و ارائه مشکلات مشاوران اشاره کردند و مقرر گردید نشریه بعدی انجمن فقط حول محور بحث مذکور باشد . عناوین مقالاتی که توسط دوستان و همکاران ارسال شده بود خوانده و بررسی گردید.


2-    جناب آقای مهندس حق بین درباره کارگروه شرکت های خدمات آزمایشگاهی که در سازمان راه و شهرسازی استان فارس برگزار می گردد توضیحاتی دادند که البته گزارشات در سایت انجمن موجود میباشد .
3-    نمایندگان شرکت شهرکهای صنعتی آقایان مهندس صلاحی از صنایع کوچک و مهندس علوی نژاد از بخش عمران و محیط زیست از نیازهای صنعتگران به مشاوره های صنعتی صحبت کردند و ارائه دوره آموزشی در این زمینه را لازم و ضروری دانستند . ایشان مشکل صنعتگران را علاوه بر مشاوره ، مدیریت صحیح و همچنین بازاریابی اصولی اعلام کردند و از انجمن خواستند علاوه بر دوره آموزشی ، مشاوره های توانمند را به شرکت شهرکهای صنعتی اعلام کنند . آقای مهندس علوی نژاد تعدادی پروژه هایی که در دست اقدام میباشد را نام بردند از جمله تاسیس شهرک تخصصی آب واقع در شهرستان اقلید که نیازمند مشاوره در زمینه آب میباشد . آقای مهندس فرکاریان ضمن تعریف صحیح و قانونی از مشاور از نمایندگان خواستند تا در زمینه اطلاع رسانی و دعوت از مشاوران ، به نکاتی از جمله سابقه مشاوران توجه کنند و به این نحو فراخوان کردن در روزنامه صحیح نیست و باید از خود انجمن مهندسان مشاور جهت معرفی مشاور درخواست گردد . آقای مهندس راهدار ضمن تایید سخنان مهندس فرکاریان ، جهت قوی تر شدن مشاوران تازه کار اقدامی صورت گیرد تا مبادا این مشاوران با مبتدی عمل کردن خود آبروی مشاوران دیگر را زیر سوال ببرند . که در این زمینه مهندس صلاحی بهترین راه را برگزاری دوره آموزشی جهت توانمند سازی آنها دانستند و اینکه تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه در استان فارس صورت نگرفته است .
4-    جناب آقای مهندس نبی پور ریاست محترم جامعه مهندسان مشاور ایران نمایندگی فارس در این جلسه حضور داشتند . آقای مهندس سیادت با ارائه مشکلات مشاوران مبنی برتاکید بر  استفاده از مشاوران بومی درپروژه های عمرانی در استان فارس و ازدیاد امتیاز بومی بودن در ازریابی کیفی از عدد 5 به بالاتر ، شرکت دادن مشاوران پایه یک، دو و سه ( هر سه باهم ) توسط کارفرما در مناقصات ، ارزشیابی نادرست مناقصات بدلیل استفاده نکردن از مشاوران همچنین  عدم دریافت لیست افراد شاغل در پروژه بدون مبلغ درشعبات تأمین اجتماعی بدلیل پرداخت نکردن به موقع حق الزحمه مشاوران پروژه های عمرانی از طرف ادارات دولتی . آقای مهندس نبی پور گفتند تمام موارد مطرح شده دغدغه همه ماست . باید این مسائل را تا هر کجا که امکان دارد با یکدیگر حل کنیم به طور مثال بهترشدن روند گرفتن رتبه بندی از زمانیکه بدست خود ما سپرده شد . بسیاری از مشکلات مشاوران را به تهران از طریق نامه حتی به رهبر معظم انقلاب اسلامی پیگیری کردیم. جامعه تعدادی فرم و پرسشنامه تهیه کرده جهت استفاده کارفرما از آنها تا مشخص گردد که به طور مثال در 5سال گذشته تا به حال چه پروژه هایی توسط کدام مشاورها صورت گرفته و در نتیجه از روی فرمها معلوم شود چه مقدار از توانمندی مشاوران بومی و مشاوران خارجی استفاده شده . باید نامه ای تهیه گردد با امضاء مشترک انجمن و جامعه و به معاونت عمرانی استانداری داده شود مبنی بر اینکه بومی بودن مشاور را به طور کامل تعریف کرده که مثلاً بومی بودن یعنی ثبت اولیه شرکت در استان صورت گرفته باشد و همچنین امتیاز بومی بودن را افزایش دهند . باید پروژه های بزرگ به پروژه های کوچک تر تقسیم شوند تا به جای اینکه یک شرکت از آن استفاده کند چندین شرکت سهم داشته باشند.برای بحث تامین اجتماعی می توان به این سازمان پیشنهاد داده شود تا به سابقه یک شرکت به طور مثال از 5  سال پیش تا کنون رجوع شود و اگر در تمام این سالها پول پرداخت کرده است و فقط امسال نکرده استثناء قائل شوند . گروه های تخصصی مشترک بین انجمن و جامعه صورت گیرد و در ملاقات با مدیران ارگانهای مختلف آنها حضور پیدا کنند و مشکلات را مطرح نمایند .