صورتجلسه هیات مدیره مورخ 29 آذر 1390

1-    اجرائی شدن بحث بام سبز و اخذ تراکم از طرف شهرداری

آقای مهندس جنوبی در رابطه با بررسی های انجام شده در 20 کلان شهر پیشنهاداتی به شهرداری شیراز داده شد و بسته ای برای شورای اسلامی شهر شیراز تهیه و در کمیسیون شهرسازی و سپس ضوابط مقررات بام سبز در شورا به تصویب رسید . این موضوع از Urban Heat Island شروع و در قسمت های شهر شیراز و ضوابط تشویقی در نظر گرفته شد . پس از مصوب شدن در شهرداری برای اجرائی کردن اقدام گردید . اخیراً در حدود 20 درخواست آمده که برای بام سبز متقاضی موجود است . یکی از مشوق ها تراکم است که به ازاء هر متر مربع بام سبز با ضوابطی تراکم دیده       می شود . در بام سبز کمیسیون باغ سبز تشکیل شده است که طرح ها بررسی و در مراحل بعد نظارت می کند . مقرر شد آقای مهندس جنوبی در رابطه با ارائه کلاسهای آموزشی با همکاری انجمن در شهرداری شیراز  ( معاونت فنی ) و یا سازمان نظام مهندسی و ... بررسی و مراتب را به انجمن اطلاع دهند .

2-    برگزاری همایش روز مهندسی

در رابطه با برگزاری روز مهندسی آقای مهندس سیف زاده گزارشی از برپائی همایش ها در سالهای گذشته ارائه دادند و قرار شد با همکاری انجمن دانش آموختگان دانشگاه شیراز ، سازمان نظام مهندسی معدن و انجمن مدیران صنایع ، خانه صنعت و معدن و تشکل صادرات خدمات فنی و مهندسی فارس که علاقمند به همکاری و مشارکت باشند موضوع پیگیری و انجام شود . قرار شد آقای مهندس دیلمی با تاکید بر مهندسی ارزش و در صورت امکان آقای مهندسی جنوبی در حد محدود در رابطه با بام سبز ارائه مطلب نماید . ( از آقای مهندس راهنما در مورد دو سخنرانی و یک سخنران از مقامات استان دعوت شد).

3-    همایش انرژی های نوین

آقای مهندس حق بین در رابطه با همایش انرژی های نوین در 6/11/90 توضیحاتی ارائه دادند و از آقایان دکتر بیدختی ، دکتر یعقوبی ، دکتر رئوفت ( بخش برق ) و دکتر نوبری برای سخنرانی دعوت شده است که مورد تصویب قرار گرفت .

4-      کلاس آموزشی کاربردی قوانین کار و تامین اجتماعی جهت پیمانکاران و مشاوران مطرح و با یک کارگاه آموزشی در این زمینه با بررسی آقای دبستانی مورد تصویب قرار گرفت و محل آن در شرکت ایرافا ( آقای مهندس راهدار ) خواهد بود .

5-    آقای مهندس علمداری در رابطه با مشکلات رتبه بندی مشاوران توضیحاتی ارائه نمودند . آقای مهندس رستگار نیز در این رابطه گله تعدادی از مهندسان مشاور را توضیح دادند . آقای مهندس رستگار از هیئت مدیره خواستند نامه جدیدی برای آقای استاندار نوشته شود و موضوع پیگیری شود . ایشان تذکر دادند که کوتاهی از جانب انجمن دارد صورت میگیرد

 

6-    بررسی منابع آب فارس توسط آقای مهندس رضائیان مدیرعامل محترم شرکت پاراب فارس انجام گردید . مهمترین نکات فرمایشات ایشان عبارتند از :
           الف – استان فارس از متوسط بارندگی کشور 50 میلیمتر بالاتر است (حدود 300 میلیمتر متوسط فارس است)
             ب - وجود دشتهای وسیع و استخراج آب از این دشتها انجام شده است و در دسترس قرار بگیرد .
             ج – تنوع آب و هوائی در استان فارس اجازه دو کشت ( مثلاً گندم و ذرت ) را میداده است که آب زیادی مصرف شده است .
70% آب منایع استان آب زیرزمینی است که استعداد استان می باشد . 94% این آب در اختیار کشاورزی است . در بخش صنعت 1 درصد است که از میانگین کشور کم تراست . در بخش کشاورزی گیاهان با آب بری بالا                               ( مرکبات – ذرت ) استفاده شده است . بحث روشهای نوین آبیاری ، تسطیح لیزری و ... میتوان 10% مصرف آب را در کشاورزی کم کرد که میتواند تعادل بخشی به منابع آبهای زیرزمینی و استفاده در بخش صنعت انجام شود . بخش منفی قضیه اگر در تثبیت سطح کشت داشته باشیم وضع خوبی نخواهد بود .

در بخش صنعت و اشتغال در کشاورزی و صنعت بایستی همگی کمک کنیم . در رابطه با صنعت بایستی از تجارب گذشته استفاده شود . در بعضی از صنایع آب بر بایستی دقت شود . صنایع پتروشیمی و فولاد آب بر است و معمولاً در کنار دریا و یا رودخانه تاسیس میکنند . صنایع پتروشیمی از 3 الی 15 میلیون مترمکعب آب در سال استفاده میکنند. بایستی در این رابطه در مطالعات اولیه موضوع تامین آب توجه شود . آقایان مهندس راهدار ، مهندس جواهری نظریات خود را ارائه نمودند . آقای مهندس جواهری یک همایش در این رابطه را پیشنهاد نمودند .

7-    آقایان مهندسین هاشمی و خاکسار از شرکت شهرکهای صنعتی فارس در جلسه هیئت مدیره حضور یافتند .در این رابطه برای اجرائی کردن تفاهم نامه منعقده مورد بحث قرار گرفت . آقای مهندس هاشمی برای همکاری در مورد تفاهم نامه توضیح دادند که از ابتدای ورود آقای همت به عنوان مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استفاده از مهندسان مشاور بومی مورد تاکید قرار گرفت . در حال حاظر خوشبختانه قسمت اعظم پروژه ها توسط مشاوران بومی انجام می شود . در رابطه با بحث امکان سنجی شهرک ، مکان یابی ، طراحی شبکه آب و فاضلاب و برق ، برنامه ایجاد تاسیسات زیربنائی جاده ، امکانات ورزی ، زون بندی صنایع و نقشه برداری شده و سپس فاز 2 شبکه های آب ، برق ، راه و غیره و ساختمانهای صنعتی صورت میگیرد .این شهرک طراحی شده    می تواند کار بسیار خوبی انجام شود .

در شرکت کمیته فنی داریم که کارشناسان کافی میباشد . در تفاهم نامه بحث استفاده از توانمندیهای مهندسان مشاور انجام شود و در مطالب کارشناسی از ایشان استفاده شود . در رابطه با سپردن کارها به مشاوران قبل از اعلام همگانی مورد به انجمن مهندسان مشاور ارسال شود . موارد همکاری عبارتند از : مکان یابی شهرک ، آموزش و تحقیق و پژوهش، طراحی و نظارت ساختمان های صنعتی ، طراحی و نظارت بر سیستمهای برق و الکترونیک ، طراحی ماشین آلات ، حضور مرکز کسب و کار موقت شیراز مستقر در شهرک صنعتی ، امکان سنجی طرحهای توجیه فنی و اقتصادی ، عارضه یابی کارخانجات ، صادرات کالا و تولیدات و ...

در این رابطه از نمایندگان محترم شرکت شهرکهای صنعتی خواسته شد تا نسبت به مواردی که مورد نظرشان میباشد از انجمن مهندسان مشاور بخواهند . از جمله حضور در کمیته فنی از انجمن نماینده مورد نظر خواسته شود  .

آقای مهندس رستگار ، آقای مهندس راهدار و آقای مهندس علمداری سوالات و نظریات خود را مطرح کردند

 

8-    بیمه مسئولیت حرفه ای و قراردادی مشاوران توسط آقای مهندس علی پور ( بنام آتنا ) ارائه شد . ایشان تشکر خود را از انجمن مهندسان مشاور اعلام نمودند و توضیحاتی در رابطه با ابن بیمه نامه ارائه نمودند . ایشان از آقای مهندس سیادت که همکاری لازم را در به نتیجه رساندن طرح مشاوره داده اند تشکر کردند . این طرح مورد حمایت خانم دکتر سلطان خواه معاونت محترم علمی ریاست جمهوری ، بنیاد نخبگان و سایر مراجع دولتی قرار گرفته است . مجوزهای قانونی آن را گرفته است . تجاری سازی طرح با همکاری شرکت بیمه البرز به نتیجه رسیده است . طرح آتنا دارای علامت تجاری ثبت شده در حوزه بیمه است . ایشان در رابطه با برگزاری یک همایش با همکاری انجمن مهندسان مشاور و بنیاد نخبگان مطرح نمودند که مورد تصویب قرار گرفت . ایشان همکاران خود را بنام آقایان جعفری ، خرمی ، حسین زاده معرفی نموده اند .